Şanlıurfa'da 647 hasta 40 gündür doktorsuz

647 çölyak hastasının bulunduğu Urfa'da tek çocuk gastroenteroloji doktoru da gidince hastalar başka illere gitmek zorunda kalıyor.

Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde görev yapan tek gastroenteroloji uzmanın da tayin istemesi Urfa'daki çölyak hastalarını mağdur etti.

647 çölyak hastasının bulunduğu Urfa'daki hastalar başka illere gitmek zorunda kalıyor. Yaklaşık 40 gündür hastaların doktorsuz kaldığını kaydeden Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan, doktorun olmamasının büyük bir sorun olduğunu belirtti.

Doğan, "Urfa'da 647 tane hastamız var. Urfa merkez ve ilçelerde 647 tane hasta için doktorun olmayışı büyük bir soruna yol açıyor. Bazı hastalar üç ayda bir, bazılarının da altı ayda bir mutlaka kontrol amaçlı muayene olması lazım. Muayene olmazsa bunların hemogram değerlerinin, antikor a, antikor b değerlerinin ve çölyakın ne derecede olduğunu ve bunların mutlaka teşhislerinin ve raporlarının yenilenmesi lazım. Yılda bir sefer mutlaka doktorun bunların raporlarını yenilemesi lazım. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından çok cüzi bir para ödeniyor. Rapor olmadığı zaman bu da bir engel" dedi.

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-647-has...
Labels: , , ,