Ev alacaklar ilan sitelerine dikkat

Ev ve otomobil arayanların online ilan ve satış sitelerine yönelmesiyle dolandırıcılar da bu sitelerde cirit atmaya başladı.

İkinci el bir araç almak isteyen M.İ (32) bu internet dolandırıcılarının son mağduru oldu. İstanbul, Şişli'de oturan genç adam bir ilan sitesinde 35 bin liraya ikinci el bir pick-up buldu. Bulduğu aracın sitedeki muadillerine göre yaklaşık 5 bin lira ucuz olduğunu söyleyen M.İ "Tek sorunu vardı. O da Doğu Anadolu'da bir ilde olmasıydı. İlanın sahibini aradığımda bana pick-up'ın zaten 34 plaka olduğunu, 1000 liralık kaporayı yatırmam halinde bizzat kendisinin bana ulaştıracağını söyledi. Ben de istediği hesaba 1000 lirayı yatırdım. İki gün içinde aracı getirmesi gerekiyordu, 1 hafta geçti adamdan ses çıkmadı. Daha önce konuştuğumuz numaradan kendisine ulaşamadım" diye konuştu.

KONUT ALACAKLAR KİRALIK EV ARAYANLAR DİKKAT

Bu dolandırıcılık türü sadece araba arayanların değil, özellikle İstanbul'da kiralık ev arayanların da sık sık başına geliyor. İnternette bir evin fotoğraflarını beğenip, evi kiralamak isteyen vatandaşların "Daha şu anki kiracı evi boşaltmadığı için gösteremiyorum" sözüne kuşkuyla yaklaşması gerekiyor. Çünkü bu lafı söyleyen dolandırıcılar sizden 1-3 aylık kirayı hesabına yatırmanızı istiyor. Taşınma vakti geldiğinde ise daha önce konuştuğunuz 'ev sahibine' kesinlikle ulaşamıyorsunuz.

GÖRMEDİĞİNİZ EVE VEYA ARACA PARA VERMEYİN

Bu tip dolandırıcıların ilanlarında bazı ortak noktalar öne çıkıyor. Öncelikle ev ya da otomobil sahiplerinin ne kadar 'acil nakit ihtiyacı' olursa olsun ellerindeki malı mümkün olan en yüksek fiyattan satmak isteyeceğini unutmamak gerekiyor. Yani ilan sitelerindeki 'müthiş indirimlere' şüpheyle yaklaşılmalı. Bunun yanında dolandırıcılar inandırıcı olsun diye, söz konusu ilanlara genelde olumsuz bir ayrıntı ekliyor. Mesela 'sağ ön kapıda boya var' gibi dürüst açıklamalar bu tip ilanlarda sık sık yer alıyor. Tabii bu detayları ilanlarına koyan gerçekten dürüst satıcılar da yok değil. Bu nedenle dolandırıcılardan korunmak için öncelikle görmediğiniz bir eve veya araca asla para vermemeniz gerekiyor.

Haberin tamamı için:http://emlak.ensonhaber.com/ev-alacaklar-ilan-sitele...
Labels: , , ,