Şeyh Zekeriya: Erdoğan mazlumların lideri

Suriye, Irak ve Kobani'den kanaat önderleri Şanlıurfa'da buluştu. Samimi ortamda geçen buluşmada birliktelik mesajları verildi.

Suriye'den Şeyh Zekeriya, Kuzey Irak Kanal Spede ve İslam Birliği Cemiyeti Temsilcisi İhsan Duski, Kobani'den Molla Prof. Dr. Mustafa Müslim, Telabyat'tan Ekrem Dede, Şanlıurfa'da buluştu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'in de katıldığı toplantıda bir araya gelen kanaat önderleri, bölge için yapılanlar ve yapılması gerekenleri masaya yatırdı. Kobani'den gelen Prof. Mustafa Müslim Türkiye ile ensar ve muhacir olarak karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde yoğunlaştıklarını ifade ederek, Müslümanlar arasında sınır istemediklerini ifade etti. Müslim, "Türkler bizim yabancımız değildir. Suriye'den gelenlere yardım yaptıkları gibi, Kobani'den gelen Kürtlere de aynı ilgiyi ve yardımları esirgemediler. Suriye'de yaşanan olaylardan sonra Türkiye'ye 400 bin Kobanili gelmiştir. Türk halkı onları sahiplenmiş ve imkanlarını seferber etmiştir. Biz, Müslümanlar arasında sınır istemiyoruz. Ticaretin ve alışverişin sınırsız yapılması anlamında birlik ve beraberlik içerisinde olabileceğimiz sınırlar istiyoruz" diye konuştu.

ERDOĞAN'I MAZLUMLARIN LİDERİ OLARAK ADLANDIRDIM
Suriye'den gelen Şeyh Zekeriya ise Suriye'de olayların başladığı günden itibaren Türk halkının kardeşliğini, yüce gönüllüğünü gösterdiğini ifade etti. Türkiye'nin yaklaşımıyla bölgenin bir millet ve kardeş olduğunu dünyaya gösterdiğini belirten Şeyh Zekeriya, "Vatanlarından göç etmek zorunda kalan Suriye halkına Türk halkı her türlü yardımı ve fedakarlığı göstermiştir. Olayların ilk gününden itibaren Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı mazlumların lideri olarak adlandırdım. Kendisine ve başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere hükumetine teşekkürlerimi iletiyorum. Bizim için gece gündüz demeden çalıştılar ve hala çalışıyorlar" dedi.

Kuzey Irak'tan İhsan Duski ise, Suruç'ta bulunan Kobanililere 3 TIR insani yardımı getirdiklerini belirtti. 'Muhacir' olarak nitelendirdiği Suriyelilere sahip çıkılması nedeniyle Türk halkına teşekkür eden Duski, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin Suriye'den gelenlere kapılarını açtığı gibi Kuzey Irak'tan gelen muhacirlere kapılarını açmıştır. Irak Kürdistan'ındaki muhacir sayısı da 1 milyonu aşmıştır. İslami hayır kuruluşları olarak, hiçbir mazlum kardeşimize renk, dil, din ayrımı yapmadan sadece bir insani bakış açısıyla değerlendirdik ve o şekilde muamele ediyoruz. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle toplam 20 TIR'lık yardım malzemesini sadece Kobani'de değil, Irak ve Suriye'nin tamamındaki mazlumlara dağıttık."

İSLAM DEVLETLERİNE ÇAĞRI
Tüm İslam coğrafyasına birliktelik çağrısında bulunan Duski, "Bu işbirliğinin devamını sağlamak ve birliktelik içerisinde yardımların sürmesi gerekir. Suriye meselesine bir bütün olarak bakmak gerekiyor. Çünkü İslamiyet bize olaya insani bir bakış açısıyla, yani ırklara ve mezheplere ayırmadan bakmamamızı emrediyor. İslamiyetin amacı yıkmak değil imar etmektir. Nazarımızda Kobani'den, Felluce'den ve Halep'ten gelen muhacirler arasında hiçbir fark yoktur. Birbirimizi anlayıp yardımlaşmalıyız" dedi.

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-kanaat-...
Labels: , , ,