Türkiye'nin "Elit" koyunları Şanlıurfa'dan

Türkiye'nin 'Elit' Koyunları Şanlıurfa'dan, Ceylanpınar Tarım İşletmesinde yetiştirilen ivesi cinsi damızlık koyunlar, ihaleyle besicilere satılıyor Veteriner Nerse: "Yılda 15 bin civarında elit ve üstün özelliği olan damızlık koyun yetiştirip üreticilere satıyoruz"

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinde yetiştirilen ivesi cinsi elit koyunlar yüksek fiyattan alıcı buluyor.
Bölgede özellikle Şanlıurfa, Gaziantep ve Adana çevresinde rağbet gören ve "Arap koyunu" olarak da adlandırılan küçükbaş hayvanlar, işletmede genellikle damızlık olarak yetiştiriliyor.

Yüksek süt verimi ve etinin lezzetiyle bilinen ivesi cinsi koyunlar, ihaleyle Türkiye'nin değişik illerinden gelen besicilere satılıyor. İşletmenin önemli gelir kalemleri arasında yer alan bu türün satışından elde edilen gelir ise hayvancılık projelerinde kullanılıyor.

Yabancı üreticilerin de dikkatini çeken koyunlar için geçen yıl Iraklı yetkililerle tanesi 5 bin dolara anlaşma sağlandığı ancak bu ülkedeki karışıklıklar nedeniyle satışın gerçekleşemediği öğrenildi.

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-turk
Labels: , , , ,