Güneydoğu "Boğaz Köprüsü"ne kavuşuyor

Türkiye'nin en uzun üçüncü asma köprüsü özelliğini tayışan Şanlıurfa Adıyaman arasındaki Nissibi Köprüsü'ndeki çalışmalarda sona gelindi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin "Boğaz Köprüsü" olarak nitelendirilen Şanlıurfa-Adıyaman arasındaki Nissibi Köprüsü'nün yıl sonu hizmete açılması planlanıyor.

Atatürk Barajı'nda su toplanmaya başlanmasının ardından Kahta-Siverek-Diyarbakır karayolunda ulaşımı sağlayan mevcut köprü, su altında kaldı.

Yıllarca kısıtlı feribot seferleriyle ulaşımın sağlandığı bölgede, halkın talebi doğrultusunda yeni köprünün temeli 2012'de dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle atıldı. Köprüye ise bölgedeki eski bir yerleşim birimi olan "Nissibi" adı verildi.

Şanlıurfa'nın Siverek ve Adıyaman'ın Kahta ilçelerini birbirine bağlayacak köprü inşaatında sona yaklaşılıyor. Orta açıklığı 400 metre olarak planlanan köprünün büyük bölümü tamamlandı.

Nissibi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından Türkiye'nin en uzunu olma özelliğini taşıyor.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köprünün bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Kara yoluyla 170 kilometre olan mesafenin 30 kilometreye ineceğini belirten Küçük, köprü için yaklaşık 100 milyon lira harcanacağını ifade etti.

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-guneyd...
Labels: , , ,