Ceylanpınar'da seçim yenilensin eylemi

ŞANLIURFA'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, yerel seçimleri AK Parti'li Menderes Atilla'nın kazanmasının ardından BDP'li ve HDP'li bazı milletvekilleri, seçimlere şaibe karıştığını öne sürerek eylem yaptı.

AK Parti'nin yanlışta ısrar ettiğini söyleyenrten BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, "Biz bu meydanları onlara dar ederiz" dedi.

30 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde BDP'de olan Ceylanpınar İlçe Belediye Başkanlığı'nı AK Parti'li Menderes Atilla kazanınca ilçede olaylar çıktı. Olayların ardından BDP'nin yaptığı itirazlar ise Seçim Kurulu tarafından ret edildi. Seçimlere şaibe karıştığını öne süren aralarında HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, BDP'li milletvekilleri İbrahim Binici, Ayla Akat, Hamit Geylani, Kemal Aktaş, Faysal Sarıyıldız, Gülser Yıldırım, Demir Çelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, BDP'den Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Osman Baydemir ile çok sayıda PM, MYK üyesi öğleden sonra ilçeye geldi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı Viranşehir Caddesi'nde yürüyüşe geçen milletvekilleri ve 2 bin kişilik kalabalık sık sık slogan atarak BDP ilçe binasına gitti. Burada gazetecilere açıklama yapan BDP'li Demir Çelik, Ceylanpınar'daki seçimleri hile karıştırıldığını, oyların gasp edildiğini öne sürerek, "AKP yanlışta ısrar ederse, biz bu meydanları onlara dar ederiz" dedi.

HDP Genel Başkanı Tuncel ise AK Parti'nin ilçede uyguladığı sıkı yönetimin demokrasiyle, insan haklarıyla bağdaşmadığını söyleyerek, seçimlerin yenilenmesini isteyerek, "Ceylanpınar'da yaşananlar Türkiye'nin meselesidir. Maalesef 30 mart seçimleri şaibeli geçmiştir. Sadece Ceylanpınar değil, Ağrı'da, Kozluk'ta daha birçok bölgede benzer durumla karşılaştık. Sandıklara ve seçimlere saygınız var ise Ceylanpınar'daki seçimleri yenileyin" diye konuştu. Milletvekilleri, açıklamanın ardından ilçeden ayrıldı.

Haberin tamamı için:http://www.f5haber.com/sanliurfa/bdp-ve-hdp...
Labels: , , , , , ,