Bakan'dan 1 Mayıs açıklaması

'İstanbul Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarına izin verilecek mi?' sorusu cevap bekliyor. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten, hem de İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan cevap değil ama açıklama geldi.

DİSK, KESK ve Türk Tabipler Odası 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkmak için çağrı yaptı. Hükümetten konuyla ilgili ilk açıklama geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Eğer amaç, 1977'de hayatlarını Taksim Meydanı'nda kaybedenleri anmak ise amaç, eğer amaç 1 Mayıs'ta mesaj vermek ve 1 Mayıs'ı emek adına kutlamak ise bunlarla ilgili bir sorun yok. Ama Türkiye'de miting ve gösteri alanları belli. Gösteri ve mitingi de dilediğiniz alanlarda yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise Pazartesi günü sendika temsilcileriyle görüşecek.

Taksim'de 1977'deki 1 Mayıs gösterisinde kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açılması sonrasında çıkan olaylarda 36 kişi hayatını kaybetmişti. O tarihten sonra 2010 yılına kadar Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmedi.

Geçtiğimiz yıl ise Taksim meydanındaki inşaat çalışmaları nedeniyle Taksim Meydanı’nda kutlamaya izin verilmemiş, Taksim'e çıkmak isteyen eylemcilere polis müdahale etmişti.

Haberin tamamı için:http://www.ntvmsnbc.com/id/25509436/
Labels: , , ,