Venedik 148 yıl sonra bağımsızlık referandumuna gidiyor

Bin yıllarca bağımsız şehir devleti olarak varlığını sürdüren eski İtalyan prensliklerinden Venedik, 148 yıl sonra bağımsızlık referandumuna gidecek.

1886'da İtalya'ya bağlanmasının ardından, Venedik'in Venato bölgesinde duyrulan referandum çağrısı, 21 Mart'a kadar internet üzerinden yapılan oylamayla devam edecek.

BAĞIMSIZLIK İÇİN KAMPANYA YÜRÜTÜP İMZA TOPLUYORDU
Seçmenlere, Veneto bölgesinde yaşayanlara “Veneto’nun bağımsız ve egemen bir federal cumhuriyet olmasını istiyor musunuz?” diye sorulacak. Diğer yandan, ayrılık yanlısı partiler yıllardır Veneto’nun bağımsızlığı için kampanya yürütüp imza topluyordu. Geçen Temmuz ayında, Veneto’daki yerel yönetimler bağımsızlık referandumu için bir organizasyon komitesi oluşturmuş, bu komite de geçtiğimiz Eylül'de 16 Mart 2014’ü referandum tarihi olarak belirlemişti.

KOMİTE REFERANDUMUN 21 MART'A KADAR DEVAM ETMESİNİ KARAR KILDI
“Plebiscito.eu” isimli komite, daha sonra lojistik sebeplerle referandumun 21 Mart’a kadar devam etmesinde karar kıldı. İnternet üzerinde yapılacak oylamada “evet” sonucu çıkarsa bu kararın ulusal ve uluslararası alanda tanınması için de yeni bir mücadeleye girişilmesi bekleniyor.

Haberin tamamı için:http://www.ensonhaber.com/venedik-148-yil-sonra-bag...
Labels: , ,