Suriyeliler oy kullanabilecek mi ?

Yaklaşık 220 bin Suriyelinin yaşadığı Şanlıurfa'da, Suriyelilerin oy kullanabilmesi için kimlik dağıtıldığı iddiaları yalanlandı.

Şanlıurfa Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü İlhan Eser, nüfus müdürlüğü tarafından Suriyelilere herhangi bir kimlik verilmediğini belirterek, oy kullanmalarının mümkün olmadığını kaydetti.

Suriyelilerin ülkede misafir konumunda olduğunu vurgulayan Eser, Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen kimliklerin ise Suriyelilerin kamu hizmetlerinden faydalanmalarını, kayıt altına alınmalarını ve suça karışanların tespit edilebilmesi gibi amaçlardan verildiğini ifade etti.

Suriyelilere oy kullanabilmesi için 9 numarası ile başlayan kimliklerin verildiği iddialarının doğru olmadığını anlatan Eser, "Bilindiği gibi Türkiye'de oy kullanma yetkileri ve kimlerin oy kullanacağı kanun ve yasalarla belirtilmektedir. En önemlisi Türk vatandaşı olması, T.C. vatandaşlık kimliği taşıması gerekmektedir. Suriyeli vatandaşlar şuan bizim ülkemizin misafiri olması nedeniyle oy kullanmaları mümkün değildir" dedi.

Haberin tamamı için:http://www.f5haber.com/sanliurfa/suriyelile...
Labels: , , , , , ,