Şiddet mağduru kadınlar için 'Örnek' proje

Şanlıurfa'nın Harran ilçesi Belediye Başkanı, şiddet mağduru kadınlar için oluşturulacak örnek köy projesi için 20 dönümlük araziyi devlete bağışladı.

Şanlıurfa'nın Harran ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, şiddet mağduru kadınlar için oluşturulacak örnek köy projesi için 20 dönümlük araziyi devlete bağışladı. Dünyada ve Türkiye'de ilk kez hayata geçecek olan ve şiddet mağduru kadınlar için oluşturulacak örnek ekolojik köy projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kadın Haklarını Koruma Derneği ve Mavi Hilal Vakfı tarafından ortaklaşa yapılacak.

KADINLAR ÖRNEK KÖYE SIĞINACAK
Örnek köye sığınan kadınların el becerileri geliştirilip, meslek sahibi yapılacağını da belirten Başkan Özyavuz, bölge kadınlarının bu projeyi hak ettiğini ifade etti. Dünyada ve Türkiye'de ilk kez böyle bir projenin hayata geçirileceğini anlatan Özyavuz, "Biz kadınları her zaman için ön planda tuttuk, düşündük. Ailede en büyük yük, annelerimizin, kız kardeşlerimizin, bayanlarımızın sırtındadır. Projede sosyal risk taşıyan, ayaklarının üzerinde duramayan, şiddete maruz kalan, genç yaşta okuyamayan kızlarımız için atölyeler kurulacak. Bunların tamamını orada barındıracağız. Tümünü meslek sahibi yapıp, el becerilerini geliştirip, topluma kazandıracağız. Proje kapsamında bu köyde, eğitimciler, psikologlar da bulunacak. Geniş kapsamlı, Türkiye'de ve dünyada bir ilk. İlk kez böyle bir projede uygulanacak. Bizim kadınlarımız bunu hak ettiği için arsa da, 20 dönümlük yani 20 bin metrekarelik arsa da bizim armağanımız olacak. Kadınlar için atölyelerin bulunduğu örnek köyde, yine kadınlar için barınma alanları, organik tarım ve hayvancılık gibi mesleki imkanlar da sunulacak. Kısaca kadınlar için müstakil, güzel örnek bir köy" dedi.

AMAÇ; TÜM MAĞDUR KADINLARIN TOPLUMA KAZANDIRILMASI
Özyavuz, henüz onay ve ihale aşamasında olan proje ile başta şiddete maruz kalanlar olmak üzere tüm mağdur kadınların yeniden topluma kazandırılmasının hedeflendiğini ve projenin devamında ise TOKİ ile yapılacak anlaşma ile bu kadınlara ev sahibi olma fırsatı sunulacağını da sözlerine ekledi.

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-siddet-magduru-ka...
Labels: , , , , , ,