Esad sınıra asker takviyesi yapıyor

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye'de Türkiye sınırındaki toprak parçasını muhaliflere bırakmak istemeyen Esad, bölgeye asker takviyesi yapıyor.

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kessep kasabasında çatışmalar devam ediyor. Kasabanın kontrolü büyük ölçüde muhalif grupların kontrolüne girdi. Rejime bağlı askerlerle muhalifler arasında yer yer çatışmalar, Bayır ve Bucak bölgesi, Türkmen dağlarında devam ediyor.

ASKER VE SİLAH TAKVİYESİ YAPILIYOR
Türkiye sınırındaki son toprak parçasını muhaliflere bırakmak istemeyen Suriye Yönetimi, bölgeye asker ve silah takviyesi yapıyor. Ulusal Savunma Kuvvetleri de rejime bağlı askerlere çatışmalarda destek veriyor. Suriye'nin devlet ajansı SANA, askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, Özgür Suriye Ordusuna bağlı, Türkmen Taburu ve Nusra Cephesi üyesi 12 muhalifin 45'lik tepeye sızma girişimi sırasında sağ olarak ele geçirildiğini duyurdu.

"SINIRDA HAVA SAVUNMA ÜSSÜ VAR"
Kessep kasabası Suriye yönetimi için stratejik bir öneme sahip. Baas rejiminin Türkiye sınırında, elinde bulunan son kasaba olan Kessep aynı zamanda Harim Kasabası ile birlikte Baas partisinin kuruluşunun temelinin atıldığı yer olarak biliniyor. Esad yönetiminin Suriye içinde en güçlü olduğu bölgelerden biri olan kasaba, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın babası Hafız Esad'ın doğum yeri olan Lazkiye'ye bağlı Kardaha'ya açılan kapı konumunda. Kessep Kasabasına bağlı El Basit Burnu yakınlarında Suriye Hava Kuvvetlerine ait önemli bir de hava savunma üssü bulunuyor. Suriye yönetiminin en önemli hava savunma üssü konumundaki bölgede SU-2- SU-5 füze sistemi konuşlu. Suriye 2012 yılı haziran ayında Türkiye'ye ait savaş uçağını bu üsten açılan ateş ile düşürdü.

Haberin tamamı için:http://www.ensonhaber.com/esad-sinira-aske...
Labels: , , ,