Bahar nezlesi ile gribal enfeksiyonu karıştırmayın

Polen alerjisi olanlar sabah ve akşam yürüyüşlerinden kaçınmalı.

Alerjik Hastalıklar Uzmanı Doktor Songül Çildağ, bahar nezlesi ile gribal enfeksiyonların şikayetlerinin benzer olduğunu ve bu iki farklı hastalığın karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Uzman Doktor Songül Çildağ, “Bahar nezlesi ile gribal enfeksiyonlar çok sık karışır. Her iki hastalıkta benzer şikayetlere sahiptir. İkisini birbirinden ayırt etmek çok zor. O yüzden 'bekle ve gör’ diyoruz.

Gribal enfeksiyon kısa sürer.Bahar nezlesi ise aylarca sürer. Hastanın polen teması ile şikayetleri artar. Özellikle sürenin uzun olması bize daha çok bahar nezlesini çağrıştırır. 2 yaşın altında nadir görülüyor. Çocukluk yaş grubunda özellikle okul çağında 6 ila 16 yaş arasında sıklıkla gözlenmekle birlikte erişkinlerde de görülen bir hastalıktır” dedi.

Pek çok belirti gösteriyor
Bahar nezlesinin belirtilerini aktaran Dr. Çildağ, “Bahar nezlesi polenlerin neden olduğu burun tıkanıklığı, akıntı, kaşıntı, hapşuruk, tıksırık ile davam eden bir hastalıktır. Özellikle baharın gelmesi ile birlikte ağaçların çiçeklenmesi, çimenlerin yeşillenmesi ile birlikte bahar nezlesi şikayetleri artmaktadır. Bu hastalarda gözlerde sulanma, kaşıntı, kulaklarda, boğazda ve damakta kaşıntı şikayetleri de olabilir” açıklamasında bulundu.

Bahar nezlesinin en iyi şekilde kişinin deri testine tabi tutulması ile anlaşılabileceğini kaydeden Çildağ, “Tanı da önemli olan hastanın kliniğidir. Özellikle bahar mevsiminin başlaması ile ataklar şeklinde kişide burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşuruk, gözlerde sulanma, kaşıntı gibi şikayetlerin olması bunun özellikle tekrarlayan zamanlarda devam etmesi bize bahar nezlesini çağrıştırır. Tabi sadece klinik yeterli değil. Biz bu hastalara kliniğimizde alerji deri testleri yapıyoruz. Tanıda en duyarlı test deri testleridir. Deri testleri ile alerjen madde saptıyoruz” şeklinde konuştu.

Sabah ve akşam saatlerinde yürüyüş yapılmamalı
Polenlerin en fazla rüzgarın fazla olduğu sabah ve akşam saatlerinde yayıldığını ve bu saatlerde polene duyarlı kişilerin yürüyüş yapmaması gerektiğini belirten Çildağ, “Tedavide öncelikli olan tedbirdir tabiki. Hastanın polen maruziyetinden uzak kalması gerekmektedir. Polenler bilhassa mart ve Nisan aylarında başlar; Mayıs ayında zirve yapar. Bazı polen grupları sonbahar sonuna kadar devam edebiliyor. Özellikle bu polen sezonunda rüzgarlı havaların polenlerin en çok yayıldığı dönemler olması nedeniyle rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamalarını öneriyoruz.

Akşam ve sabah saatlerinde rüzgarın en yoğun olduğu bu saatlerde yürüyüş yapılmaması, araba kullanılacaksa camların mutlaka kapalı kalması, evde camların ve kapıların kapalı tutulması, polen filtreli havalandırmanın kullanılmasını öneriyoruz. Bu saatlerde dışarı çıkılması gerekiyorsa gözlük takılması gerekmektedir. Hastaların maske kullanması gerekmektedir. Dışarıdan eve girildiğinde duş alınması, kıyafetlerin değiştirilmesi gerekmektedir. Burun etrafına sürülen kremler, nemlendiriciler bu polenlerin burun içine taşınmasını önlemede yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamı için:http://www.kadinvekadin.net/bahar_nezlesi_ile_gri...
Labels: , , ,