Fırat Nehri'nin Suruç Ovası'yla vuslatına 80 metre kaldı

Fırat Nehrinin coşkulu suyunu Suruç Ovasının bereketli topraklarıyla buluşturacak 17 kilometrelik Suruç Tüneli'nde sona yaklaşıldı.

Maliyeti yaklaşık 2 milyar lirayı bulan ve tamamlandığında 95 bin 97 hektar alanı suyla buluşturacak Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi'nin önemli ayaklarından birini oluşturan 17 bin 185 metre uzunluğuyla dünyanın sayılı tünelleri arasında yer alan Suruç Tüneli'nde çalışmalar son hızıyla sürüyor.

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suruç Tüneli'ne suyu getirecek pompaj istasyonu ile ana kanalların inşaatının tamamlanarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı 113 tesisin açılış töreniyle hizmete alındığını hatırlattı.

Çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü tünelde ışığı görmek için son 80 metrenin kaldığını ifade eden Gündüz, projenin 8 Şubat'a kadar tamamlanmasını öngördüklerini kaydetti.

Suruç Tüneli'nde mutlu sona doğru yaklaşıldığını vurgulayan Gündüz, "Bir hedef koyduk ve bu hedefe göre şubat sonuna kadar tüneli tamamlayacağız. Bu tünel sayesinde 57 bin hektar arazi sulanacak. Bu yıl için sağ sahilde yaklaşık 8 bin, sol sahilde de 7 bin olmak üzere 15 bin hektar araziyi inşallah sulu tarıma kavuşturacağız" dedi.

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-firat-nehri-ni...
Labels: , , ,