Tılfındır Tepesi'ne kurulması istenen külliye için 13 bin imza toplandı

AB Sürecinde Şanlıurfa'yı Tanıtma Derneği'nin Tılfındır Tepesi'nde yaptırmak istediği büyük külliye için istenen arazinin onayı belediyeden çıkmadı. İmza kampanyası gerçekleştiren dernek, topladığı 13 bin imzayı belediyeye ulaştırdı.

Kızılkoyun Projesi kapsamında yapılan çalışmalar sonucu Tılfındır Tepesi'nin batıya bakan yamacında 56 mağara gün yüzüne çıktı. Haleplibahçe'de ise iki müzenin yapılmasını fırsat bilen AB Sürecinde Şanlıurfa'yı Tanıtma Derneği, bölgenin inanç turizmine katkı sunması için çalışma başlattı. Tılfındır Tepesi'nde 15 dönümlük alana, büyük bir caminin de içerisinde bulunduğu kapsamlı bir külliye projesi tasarlayan dernek, yer tahsisi için belediyeye başvurdu. Ancak aylar süren girişimler sonuç vermedi. Derneğin kapsamlı külliye önerisine belediye, daha küçük bir cami için yer tahsisi teklifi ile karşılık verdi. Ancak dernek, bunun peygamberler diyarına yakışmayacağı gerekçesi ile önerisini yine belediye meclisine sundu. Fakat henüz bir karar çıkmadı. Dernek Başkan Yardımcısı Hilmi Çakmak, bu karar için Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın meclisi önünde engel oluşturduğunu iddia etti.

Çıkmaza giren karar için dernek üyeleri halka başvurdu. Şehrin iki farklı noktasında stant açan dernek üyeleri, Tılfındır Tepesi'nde bir külliyenin yapılması için 13 bin imza topladı. Önümüzdeki meclis toplantısında yeniden gündeme gelmesini bekleyen dernek, toplanan imzaları 3 klasör içerisinde belediyeye teslim etti.

Konu ile ilgili konuşan Hilmi Çakmak, "Belediye meclis üyesine sunum yaptık. Orada bu ay gündeme gelmesini bekliyoruz. Olumlu veya olumsuz karar verilecek. Ümidimiz olumlu karar çıkması. Bunu bakan ve Başbakanımıza ilk fırsatta sunacağız. Bu devasa projenin getirisi çok olacak. Gerek turizm, gerek ilim irfan anlamında büyük katkı sunacak." dedi.

Planlanan Fatih Camii'nin peygamberler şehri Şanlıurfa'yı çekim merkezi yapacağını dile getiren Çakmak, inanç merkezi olan Urfa'da böyle bir projenin ihtiyaç olduğunu anlattı. İki yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını aktaran Çakmak, bu projenin başta il müftülüğü olmak üzere herkes tarafından kabul gördüğünü ifade etti. Kısa sürede 13 bin destekçiye ulaştıklarını sözlerine ekleyen Çakmak, "Bu ilgi gösteriyor ki bütün engellemelere rağmen bu yapılacak. Urfalıların beklentisi o yönde." ifadelerine yer verdi.

Haberin tamamı için:http://www.f5haber.com/sanliurfa/tilfindir-tepesi-ne-kur...
Labels: , , , , ,