Suriye'de kan durmuyor: 51 ölü

Esed güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda 51 kişi öldü

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı ordu birliklerinin muhaliflere yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda Halep'te 11, Dera'da 10, başkent Şam'ın banliyölerinde 9, Hama'da 8, Humus'ta 5, Deyru'z Zor'da 4, Rakka'da 2, İdlib ve Kuneytra'da birer olmak üzere 51 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada ise ülkenin kuzeyindeki Rakka kentinin Tel Abyad ilçesi çevresindeki köylerde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı güçlerle PYD milisleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bildirildi.

ÖSO'nun Tel Abyad bölgesinde PYD güçlerinin bulunduğu yerleri yerli yapım füzelerle vurduğu işaret edilen açıklamada, ÖSO'nun Dera kentine bağlı Ataman beldesine askeri operasyon düzenleyen rejime bağlı komutanlardan Yüzbaşı Abas'ı öldürdüğü kaydedildi.

ÖSO birliklerinin başkent Şam'ın Sebine bölgesinde Esed güçlerine yardım eden Şii Ebu Fadıl Abas Tugayına mensup çok sayıda militanı öldürdüğü ve 5 kişiyi de esir aldığı aktarılan açıklamada, başkent Şam'ın Duma, Yermuk, Beyt Sehim, Kabun, Cobar, Dareya ve Zemelka bölgerinin rejimin yoğun saldırılarına maruz kaldığı ve söz konusu bölgelerde çok sayıda evin yıkıldığı ve hasar gördüğü vurgulandı.

Halep'in tarihi çarşılarının bulunduğu bölgelerde silahlı muhaliflerle Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve silahlı grupların Esed güçlerine büyük zayiat verdiğine değinilen açıklamada, başta Dera kentinde olmak üzere rejim güçlerinin birçok kente hava ve karadan operasyon düzenlediği belirtildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda onlarca silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Güvenlik güçlerinin başkent Şam'ın Berze bölgesinde 300 metre uzunluğunda 5 metre genişliğinde bir tünel bulduğunu ve askerlerin tüneli yıktığını belirten SANA, tünelin silahlı muhaliflerce kullanıldığını ileri sürdü.

Haberin tamamı için:http://www.trthaber.com/haber/dunya/suriyede...
Labels: , , ,