Suriye'de 6 bin kadına tecavüz

Suriye'deki savaşın en büyük zulmü kadınlara oluyor El Kaide militanları, kadınlara saatlik nikah kıyarak tecavüz ediyor.

Suriye'de en büyük zulmü yine kadınlar çekiyor. Hem Esad'ın askerleri hem de muhaliflerin silahlı gruplarının hedefinde kadınlar yer alıyor.

Şimdiye kadar 6 bin kadın tecavüze uğradı. El Kaide militanları ise kadınlara saatlik nikah kıyarak tecavüz ediyor. Hatırlanacağı gibi bir müftü de Suriye'deki ÖSO askerleri için geçici nikahla tecavüzü helal saymıştı.

TECAVÜZE UĞRAYAN KADINI TOPLUM DA DIŞLIYOR
Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMRHN), çatışmaların başladığı 2011 yılının Mart ayından beri 6000 kadar kadının tecavüze uğradığına işaret ediyor. Örgütün sözcüsü bu kadınların yaşadıkları toplumda kınanıp dışlandıklarını ve sıklıkla evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını vurguladı.

Örgütün hazırladığı raporda ayrıca kadınların keskin nişancıların hedefi olduklarına, çoğu zaman çocuklarıyla canlı kalkan olarak kullanıldıklarına dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Suriye'deki çatışmalarda 100 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. İki milyondan fazla Suriyeli ise yaşadıkları yerleri terketti.

Haberin tamamı için:http://www.habera.com/haber/Suriye-...
Labels: , , , ,