Şanlıurfa'da 300 Bin çocuğa çocuk felci aşısı yapılacak

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü,kentte 0-5 yaş arası 300 bin çocuğa çocuk felci aşısı yaptırılacağını duyurdu.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütü'nün Suriye'de çocuk felci virüsünün tespit edildiğini bildirmesinin ardından bu ülke ile en uzun sınır hattına sahip kentte 0-5 yaş arası 300 bin çocuğa çocuk felci aşısı yaptırılacağını duyurdu.

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün Suriye'de çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğunun tespit edildiğinin bildirildiği belirtildi. Şanlıurfa'nın Suriye ile en uzun sınır hattına sahip kent olduğuna değinilen açıklamada, olası tehlikeler göz önünde bulundurularak kentteki 0-5 yaş arası 300 bin çocuğa, ev ev dolaşılarak aşı yapılacağı kaydedildi.

15 yıldır Türkiye'de çocuk felci vakasına rastlanılmadığı ancak Suriye'deki virüsün yeni bir salgına yol açmaması için çocukların aşılanması kararının verildiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi :

"29 Ekim 2013 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Suriye'de vahşi çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu tespit edilmiştir. Suriye ile olan uzun sınırımız ve içinde bulunulan durumdan dolayı nüfus hareketleri nedeniyle, ülkemiz ve özellikle ilimizde çocuk felci açısından risk altındadır. Bu amaçla, ilimizde 18-24 Kasım 2013 tarihleri arasında risk altında olan 5 yaş altı yaklaşık 300 bin çocuğa daha önce aşılanma durumlarına bakılmaksızın ev ev dolaşılarak çocuk felci aşısı ağızdan damla şeklinde uygulanacaktır."

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-sanliurfa-da-300...
Labels: , , ,