Fakıbaba'dan Şivan Perwer'e davet

Şanlıurfa Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Eşref Fakıbaba, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki görüşeceği Kuzey Irak Bölgesel Kurt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile gelecek olan Şanlıurfalı sanatçı Şivan Perwer'i memleketine gelmeye davet etti.

Ahmet Eşref Fakıbaba, kentin tanıtımında destek olmak amacıyla 7 dilde hazırlanan tanıtım CD'sinin tanıtımı için düzenlenen toplantıya katıldı. Fakıbaba, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından; Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca dillerde hazırlanan CD ile Şanlıurfa'yı daha iyi tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.

Geçmişte hazırladıkları tanıtım CD'lerinde Kürtçe tanıtım bulunmadığını, yeni yaptıkları CD'lerde bu eksikliği de giderdiklerini anlatan Fakıbaba, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretine katılacağı bildirilen Şanlıurfalı Kürt sanatçı Şivan Perwer'in 37 yıl sonra vatan hasretinin biteceği için sevinçli olduğunu ifade etti.

Şivan Perwer'in Şanlıurfalı olduğunu hatırlatan Başkan Fakıbaba,
"Şivan bizim hemşehrimizdir. Onu Urfa'ya davet ederek hemşehrilerimizle buluşturacağım. O bizi seviyor, bizde onu seviyoruz. O bu memleketin çocuğudur. Problem varsa artık oturup barışçıl bir ortamda çözmeleri lazımdır. 80'li ve 90'lı yıllarda Kürt vatandaşlarımıza müthiş zulümler ve eziyetler yapılmış ama halen bunu davet ettirmekte haksızlıktır. Sertlik olmadan insanlar kendi problemlerini demokrasi şemsiyesi altında çözmelidirler. Ben Kürtlerle gurur duyuyorum. Aynı şekilde Arap ve Türkler de bizlerin kardeşidir. Artık vurmakla, adam öldürmekle bir yere varamayız"
diye konuştu.

Fakıbaba, kentte hemşerileri olan ünlü sanatçılar İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses adına müzeler açıldığını, Kürt sanatçı Şivan Perwer için de müze açmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

Haberin tamamı için:http://www.f5haber.com/sanliurfa/sanliurfa-belediye-bask...
Labels: , , , , , , ,