Dershane yoluyla şamar atmak istiyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacağı Rusya seyahati öncesi önemli açıklamalarda bulundu

Başbakan, özel okullara öğrenci vermek istediklerinde bazı kesimlerin hükümetin ‘cemaate destek için bu düzenlemeyi yaptı’ dediğini hatırlattı ve “Şimdi farklı bir şamarı da maalesef bu kardeşlerimiz atmak istiyor” dedi.

Başbakan Erdoğan Rusya’ya ziyaretinden önce Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan son günlerde Hükümet ile Gülen cemaati arasında gerilime neden olan dershanelerle ilgili sorular üzerine şunları söyledi:

GÜLEN’LE GÖRÜŞMEDİM
 'Hocaefendi ile bu ara, bu konuya yönelik herhangi görüşmem olmadı. Ancak medya içindeki, medya dışındaki ve talepte bulunan ilgili birçok kişiyle görüşmelerimiz oldu, bize düşüncelerini söylediler. Bu bir hafta, bir ay, iki ay önceki şeyler değil, bir yıl önceki şeyler değil. Daha da gerisi var bunun. Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu yana başlattığımız ve belli bir gruba yönelik bir adım değildir.'

ZAMAN’A YANIT
Bu tümüyle dershane zihniyetinin dönüştürülmesine yönelik bir anlayıştır. Bunu kasıtlı olarak bazı mahviller hala kapatmak, kapatılmak gibi yaklaşımla takdim ediyorlar veyahut da ‘Biz ne suç işledik ki kapatılıyoruz’ diye bir yaklaşımla sunuyorlar. Burada bir defa böyle bir suç aramak, suçlu aramak gibi bir yaklaşım yok ki böyle bir başlık atılıyor. Ben bu başlığı da doğrusu iyi düşünülerek atılmış bir başlık olarak görmüyorum.

FARKLI BİR ŞAMAR 
Biz ‘Hizmet alımı suretiyle özel okullardan, vakıf okullarından hizmet alalım’ dedik. ‘30 kişilik bizim sınıflarda öğrenci standardımız var’ dedik. ‘30 kişiden 10 kişi,15 kişi mi var sizin bir sınıfta öğrenciniz. Kalan 15’in bedelini biz ödeyelim veya öğrenci verelim ve bu öğrencileri sizlere vermek suretiyle oradaki atıl kapasiteleri biz doldurmuş olalım’ dedik. O zaman Danıştay bunu reddetti. Basın bize o zaman nasıl saldırdı? ‘Hükümet cemaatin okullarına şu anda destek vermek için böyle bir yasal düzenleme yaptı’ dediler. 'Biz o zaman bundan dolayı bir şamar yedik. Şimdi bakıyorum farklı bir şamarı da Hükümete maalesef bu kardeşlerimiz bu yolla atmak istiyorlar.'

Haberin tamamı için:http://haber.gazetevatan.com/cemaat-hukumete-sam...
Labels: , , , , , , ,