Benler güneşte kansere dönüşebilir

Güneş ışınları yüz ve vücuttaki benlerin sayılarını ve kansere dönüşme riskini artırıyor.

Uzman Doktor Hande Ulusal, güneş ışınlarının yüz ve vücuttaki benlerin sayılarını ve kansere dönüşme riskini artırdığını belirterek ben tanısı ve takibi hakkında bilgi verdi.

Ulusal, benlerin genellikle derinin zararsız değişikliklerinden olduğunu belirterek, tıp dilinde "melanositik nevüs" olarak bilindiklerini ve "melanosit" adı verilen pigment hücrelerin (derinin rengini veren hücreler) çoğalması sonucu geliştiklerini kaydetti.

Benlerin düz veya kabarık olabileceğini ve renkleri pembeden kahverengi ve siyaha kadar değişebildiğini belirten Ulusal, benlerin doğumda mevcut olabildikleri gibi genellikle çocukluk yaşında da gelişebildiklerini kaydetti.

BENLER GÜNEŞLE KANSERE DÖNÜŞEBİLİR
Benlerin zamanla kendiliğinden kaybolabileceğini ya da sonradan çıkabileceğini aktaran Ulusal, "Bu durum benlerin doğal süreci olarak kabul edilmektedir. Bir benin kansere dönüşebilmesi için birtakım etkenler gerekmektedir. Bu etkenlerin en başında ise güneş gelmektedir. Bu nedenle vücudumuzdaki benlerin yazın kansere dönüşme riski çok daha fazla olmaktadır. Ani ve yüksek dozdaki güneş ışınları benler üzerinde çok etkilidir. Özellikle koyu renk melanin içeren benler daha fazla risk taşımaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Doğuştan olan benlerin bebeklerin yüzde 1'inde görüldüğünü ve boyutlarının birkaç milimetreden vücudun çok geniş alanlarını kaplayacak kadar olabileceğini ifade eden Ulusal, özellikle çok geniş olanlarının melanom denen bir cilt kanserine dönüşme olasılığına dikkati çekti.

Haberin tamamı için:http://www.ensonhaber.com/benler-guneste-...
Labels: , ,