Bakan Çelik: Gez dünyayı gör Urfa'yı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Göbeklitepe'nin medeniyetler şehri Şanlıurfa'yı dünyanın en önemli kentlerinden birisi yaptığını ifade etti.

Bakan Çelik, mutlaka görülmesi gereken Göbeklitepe ile kente 'Gez dünyayı gör Urfa'yı' sloganının ortaya çıktığını söyledi.

Hz. Adem ile Hz. Havva'nın yaşadığı yer olarak gündeme gelen Göbeklitepe'de, 1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden (DAI) Prof. Dr. Klaus Schmidt başkanlığında kazılara başlandı. Şanlıurfa'ya 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe'de yapılan kazılarda, üzerinde hayvan ve insan figürlerinin bulunduğu 'T' biçimli dikili taşların yanı sıra çapları 15 metreye varan daire ve dikdörtgen biçimli tapınak kalıntıları bulundu. 12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı kabul edilen Göbeklitepe'de fotoğraf sanatçısı Zekai Demir tarafından çekilen ve seramik üzerine yansıtılan 25 eser, bugün Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür ve Sanat Merkezi'nde sergilendi.

Doğuş Grubu sponsorluğunda gerçekleştirilen serginin açılış törenine; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti milletvekilleri Halil Özcan, Zeynep Karahan Uslu, Mehmet Akyürek, Emin Önen, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile bürokratlar katıldı.

Haberin tamamı için:http://www.sondakika.com/haber/haber-ba...
Labels: , , , , ,