ATV satıldı

Çalık Grubu ATV’yi sattı. Kanalın yeni sahibi 3 inşaat şirketi oldu

TV8 ve Akşam gazetesi ile SKYTürk'ün de aralarında bulunduğu Turkmedya'nın satılmasının ardından bu kez de ATV el değiştirdi.

ATV'nin yeni sahibi Kalyon İnşaat, Kolin, Limak üçlü ortaklığı oldu. Üç şirketin ortak özelliği inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor olmaları. Bunun yanında devlet ihalelerine ortak girişim grubu olarak katılmaları ile de biliniyorlar.

Çalık grubu bir süredir ATV'yi elinden çıkartmak istiyordu. ATV'yi geçtiğimiz yıl yapılan görüşmelerde Turner Grubu (Time Warner) tarafından satın alındığı duyurmuştu, ancak satış gerçekleşmemişti.

Çalık Grubu'nun TMSF ihalesinde 1.1 milyar dolara satın aldığı ATV-Sabah grubunun en önemli markası olan ATV’nin yeni sahiplerini cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul'daki 3. havaalanı inşaatını yapacak olan grup. 4 şirketten oluşan Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon-Kolin Ortak Girişim Grubu ihaleyi 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile kazanmıştı.

LİMAK : Ortaklıkta yer alan Limak'ın temeli 1976'da atıldı. İnşaat alanında yoğunlaşmış durumdalar.

KALYON GRUP : Kalyon şirketinin temelini de 1974'te kurulan inşaat şirketi oluşturuyor.

KOLİN : ATV'nin üç ortağından biri olan Kolin'de bir inşaat şirketi. Kurumun temelleri 1977 yılında atıldı.

Bu üç firma hava alanı dışında baraj ihalelerinde de ortaklık sahibiler. Bunlardan biri de Yusufeli Barajı'nın inşası. Yusufeli Barajı'nın dünyanın en yüksek 3. Barajı olacağı açıklanmıştı.

Haberin tamamı için:http://www.trthaber.com/haber/medya/cali...
Labels: , ,