Ortadoğuda 14 yeni devlet kurulacak

Ortadoğu'da beş ülkenin parçalanacağını on dört yeni devletin kurulacağını öne süren New York's Times yazarı Robin Wright o iddiasına açıklık getirdi.

New York's Times yazarı Robin Wright geçtiğimiz günlerde bir analiz kaleme almış ve Ortadoğu'da beş ülkenin parçalanacağını on dört yeni devletin kurulacağını öne sürmüştü.

SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ DÖNÜM NOKTASI
Wright dünyada geniş yankı bulan bu senaryosunun ayrıntılarını anlattı. Write göre Suriye'deki iç savaş bölge için bir dönüm noktası...

Bölgeyi bir inceledikten sonra bu analizi yaptığını söyleyen Write Suriye'deki yaşanan iç savaşın bölgedeki her şey için dönüm noktası olduğunu söyledi.

Wright, "Bence Suriye'deki yaşanan iç savaşın bölgedeki her şey için dönüm noktası oldu. Mezhepçiliği şiddetlendirdi ve etnik kimlikleri daha da ortaya çıkardı. insanlarla konuşmaya başladığımda şunlardan bahsettiler; Kuzey Suriye yada Irak'taki Kürtler belki bir gece de değil ama zamanla ortak amaçları olan topluluklar ortak kimlik oluşturmaya başlayabilecek. Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'taki Kürtlerin siyasi farklılıklarını aşabilecekleri zamanlar gelecek." dedi.


Wright makalesinde Suriye'nin kuzeyinde bir Alevi devletinin oluşacağını da iddia etimişti. Write bu konu ile ilgili "Suriye'deki savaş birçok katman yarattı, mezhepçi bir tarafı da var. Sünniler, Şiiler'e ve Aleviler'e karşı." açıklamasını yaptı.

Wright bölgede yeni harita oluşumunun yanı sıra Arap Birliği oluşumunun da gerçekleşebileceğini iddia etti.

Wright "Bölge 10-20 yıl içinde farklı bir şekil alamaya başlarsa bölgenin tümü için fayda getirecek daha geniş birimlere doğru büyümesini umabilirsiniz. Haritanın muhtemelen daha küçük bölgelere bölünmüş halde yeniden çizileceği bir süreç görebiliyorum. Ama uzun vadede. 30 yada 40 kaç yıl olursa bölge daha büyük birlik olarak bir araya gelebilir. Avrupalı'ların oluşturduğu bölgesel bir blok yada 50 farklı birimden yada eyaletten oluşan Amerikan Birleşik Devlerleri gibi..."

Robin Wright İran ve Amerika ilişkileri konusunda da şunları kaydetti. "Devrimden 34 yıl sonra diplomatik anlamda Amerika ve İran'ın aynı noktada olduğunu belirten Write'a göre her iki tarafta nükleer için çözüm istiyor. Ancak aralarında stratejik kıskançlık var. Öncelikle nükleer sorun başta olmak üzere İran ve ABD ilişkileri birçok farklı boyutta kendini gösteriyor. Bir de arada rekabet var.''

ABD'nin Ortadoğu'daki dış politikasının ana unsurları nelerdir? ''1979'a kadar iki büyük unsur İsrail ve Şah yönetimindeki İran'dı. 1979'dan sonra Suidi Arabistan gibi ülkelerin Körfez ülkelerinin önemi arttı. Yani biraz da stratejik kıskançlık var."

Haberin tamamı için:http://www.aktifhaber.com/ortadoguda-14-y...
Labels: , , , , , ,