Türkiye savaşa girecek mi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: ''Türkiye bir şekilde şu veya bu planın bir parçası olacak şeklinde bir kanaat doğru değil.“

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan’a düzenlediği ziyaretin ardından Ankara’ya dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, olası bir müdahalenin ardından oluşabilecek mülteci akınları konusundaki bir soruya, “Şu andan itibarin ortaya konabilecek her politikanın birtakım sonuçları olacak” yanıtını verdi.

Türkiye’nin bu konudaki tecrübesini son 2,5 yılda gösterdiğini ve örnek bir mülteci politikası izlediğini belirten Davutoğlu, “Daha büyük bir mülteci akınının ortaya çıkmaması için büyük çaba sarf ediyoruz” diye konuştu. Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’ye komşu ülkeler Lübnan, Ürdün ve Irak ile 4 Eylül’de İsviçre’nin Cenevre kentinde bu konu hakkında özel bir toplantı yapacağını ve mülteci akınları karşısında alınacak tedbirleri değerlendireceklerini söyledi.

"Kamuoyu soğukkanlı değerlendirmeli"

Kamuoyunda çok yakın zamanda bir askeri müdahale yapılacakmış algısı olduğu ve bununla ilgili değerlendirmesi sorulan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bugünlerde bütün kamuoyumuzun bu gelişmeleri çok soğukkanlı bir şekilde değerlendirmesi lazım. Aynı zamanda bir tarihi sorumluluk da var üzerimizde. Ülkemizin yanı başında kendi halkına karşı kimyasal silahı barbarca kullanan bir rejimin varlığı bizatihi bir risk unsurudur. Biz hiçbir zaman hiçbir yerde bir rejimin değişmesi ya da indirilmesi için çaba sarf etmedik. Ancak Suriye’de kendi halkına karşı açık bir suç işleyen rejime karşı da net bir tavır aldık. Burada yine benzer bir algı oluşturulduğu için söylüyorum. Sanki bazı kararlar alınacak ve Türkiye bir şekilde şu veya bu planın bir parçası olacak şeklinde bir kanaat doğru değil.“

Davutoğlu, Türkiye’nin yalnız kaldığını söyleyenlerin şimdi Türkiye uluslararası bir koalisyonla hareket ettiğinde bu koalisyona alet olacakmış gibi kanaat uyandırdıklarını ifade etti. Herkesi sorumluluk içinde davranmaya davet eden Davutoğlu, Ortadoğu’daki değişim sürecinin Cumhuriyet tarihinin belki de en kritik süreçlerinden biri olduğunu söyledi. Davutoğlu, 1990’lı yıllarda Balkanlar’da olduğu gibi Türkiye’nin yine acı çekenlerle birlikte olması gerektiğini ve yaşananlara karşı tavır almak zorunda olduğunu kaydetti.

"Ucuz politika yapma günü değil"

Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Tarihi bakımdan gerçekten kritik bir eşikte bulunduğumuz bu dönemde her şeyden önce kamuoyumuzun hem sükunetle, suhuletle olayları değerlendirmesi hem de yürütmekte olduğumuz bu kapsamlı diplomasi çerçevesinde Suriye’de etnik ve mezhebi kökeni ne olursa olsun bütün kardeşlerimizin çektiği bu acıların sona ermesi için yürüttüğümüz bu çabalara destek vermesi gerekir. Bugün ucuz politika yapma günü değil. Herkesin Ortadoğu'nun kaderinin şekillendiği bu günlerde, bu aylarda üzerine düşen sorumluluk içinde davranması büyük önem taşıyor."

Haberin tamamı için:http://www.aktifhaber.com/davutoglundan-fl...
Labels: , , , ,