Bakan Çelik: Suriye Savaşı Şanlıurfa'yı etkiliyor

Şanlıurfa'da, Yerel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Platformu (ŞUYERGEP) 12'nci Planlama Toplantısı'na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Suriye'deki iç savaş ile Şanlıurfa kalkınma ve sanayi hamleleri ile çakışması hepimizi üzüyor.

Teşvikte 6'ncı bölge olan Şanlıurfa sınırında yaşanan savaş bölgeyi etkilemektedir. Yaşadığımız dünya ve şartları ekonomik anlamda hepiniz çok iyi biliyorsunuz kıyasıya bir rekabet var" dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen ŞUYERGEP Toplantısı'na Bakan Çelik ile birlikte, Vali Celalettin Güvenç, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Vali Celalettin Güvenç, yaptığı konuşmada bölgeye 19 Milyon TL ayrıldığını söyledi. Bu paranın sadece Şanlıurfa'ya değil Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya ayrıldığını kaydeden Vali Güvenç, "Bu kaynak iki şehre ayrıldığı için Diyarbakır ile bir rekabet halindeyiz En uzun sınırımız olan Suriye'de savaş yaşanırken burada halen yatırım yapmaya ve gelişmeye devam ediyoruz. İyi bir şekilde gelişmeye devam edeceğiz" dedi. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa'nın tarım kenti olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Şanlıurfa'da eğitim sorunları var. Bizim çalışacak insan gücümüz tarım işçisidir. Bu insanlarımız sanayide çalışmaya alışmamıştır. Özellikle kadınların sanayide çalışması aileler sıcak bakmıyor. Biri diyor 'Ağabeyim izin vermiyor', biri diyor ki; 'Babam izin vermiyor.' Fabrikada makine başında çalışmayı hayal bile edemiyor. Bu sorunların önüne geçebilmek için İŞKUR tarafından yevmiye ile gençlerimiz meslek sahibi yapıyoruz" diye konuştu.

Yerel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Platformu (ŞUYERGEP) 12'nci Planlama Toplantısı'nda kürsüye çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Şanlıurfa'nın geçen hafta büyükşehir olma statüsünü kazandığını hatırlatarak, Şanlıurfa'nın bu sıfata kendi öz büyüklüğüne yaraşır şekilde kazanımlar yapacağını söyledi. Suriye'de süren iç savaşı konuşmasında hatırlatan Bakan Çelik, şöyle dedi:

"Suriye'deki iç savaş ile Şanlıurfa kalkınma ve sanayi hamleleri ile çakışması da hepimizi üzüyor. Tam teşvikte 6'ncı Bölge olurken Şanlıurfa sınırında yaşanan savaş bölgeyi etkilemektedir. Yaşadığımız dünya ve şartları ekonomik anlamda hepiniz çok iyi biliyorsunuz kıyasıya bir rekabet var. Bir tarafta 30 doların aylık geçim için önem arz ettiği bir dünya varken öte taraftan bir sefalet sorunu yaşanıyor. Bu acımasız rekabet ortamında bir dayanışma içerisinde olunmalıdır. Hükümet olarak mali disipline bağlı ve bunu önemseyen, seçime endeksi olmayan objektif bir yöntem sürdürüyoruz. Bu neticede gelinen noktaya hepimiz biliyoruz. Bu zor dönemde Türkiye'nin yatırım yapılabilir bir noktaya taşınması güzel bir durum. Geleceği göremeyen bir dünyanın ortasında Türkiye büyük başarılara imza atıyor. Türkiye'nin gücüne güç katması ve daha da başarılı olması adına atması gereken adımlar var."

Haberin tamamı için:http://www.f5haber.com/sanliurfa/bakan-celik-suriye-savasi-sanliurfa-yi...
Labels: , , ,