750 trilyonluk yatırım var mı?

Belediye’nin kasasına son 3 yılda 750 trilyon lira girdiğini belirten meclis üyesi Fakıbaba’ya seslendi, ‘Urfa’da 750 trilyonluk yatırım var mı?'

Şanlıurfa Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi ve Bakkallar Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun, belediyenin kasasına yıllık ortalama 250 milyon (eski parayla trilyon) lira para girdiğini belirterek, “Bu kadar para nerelere harcanıyor. Ne yapılıyor da belediyemiz Türkiye’nin en çok borcu olan 5 belediyesinden biri haline geldi?’ diye soru yöneltti. Ak Parti’nin, Fakıbaba’nın çalışmalarını aksattığı yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Mehmet Altun, “Asıl Ak Partili ve kendi üyelerinin önerge ve projelerini hayata geçirmeyerek Urfa’nın gelişmesine engel olan kişi Fakıbaba’dır” ifadelerini kullandı.

“MEMLEKETİ BORÇLANDIRDIĞIN YETER ARTIK”

"Fakıbaba göreve geldiği günden bu yana, sürekli ‘bana şu kadar kredi almak için yetki verin,’ diyor. Yetki veriyoruz gidip kredi alıp geliyor” diyen Mehmet Altun, “Geçmiş dönemlerde kredi onayı vermek istemediğimiz zaman; “Urfa’nın önünü tıkıyorsunuz, Urfa’nın gelişmesine engel oluyorsunuz. Geçmiş belediyelerin borcunu ben niye ödüyorum. Ben kendi dönemimden sorumluyum” diyordu. Fakat kendisi her istediği zaman 10 yıllık borçlanıyordu. Yani kendisi şimdiden gelecek belediyeleri borcun altına koyuyordu. Bu sebeple bir vatandaş olarak kendisine kamuoyu önünde rica ediyorum, Artık yeter! Bırak! Memleketi yeterince borçlandırdın! Yeter artık borçlandırma!” dedi.

“URFA’DA 750 TRİLYONLUK YATIRIM VAR MI?”

Belediye gelirlerine de değinen Mehmet Altun, “Şimdi Hükümetimiz her ay 13-14 bazen 15 milyon (eski parayla trilyon) lira para gönderiyor. Su parası, emlak vergisi, çevre, reklam ilan vergileri, müteahhitlerden gelen paralar vesaire paralarla birlikte belediyemizin aylık kazancı 20 milyon lira. Bunu bir yıla vurduğunuz zaman ortalama 250 milyon para ediyor. Bu paralar yeni dönemindeki 3 yılda 750 milyon lira eder. Şimdi Urfa’da 750 milyon liralık yatırım var mı? Bu sorunun cevabını Urfa Halkı’nın takdirine bırakıyorum. Urfa’da 750 milyonluk yatırım yapılmışsa saygı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN BORÇLU 5 BELEDİYESİNDEN BİRİYİZ”

Şanlıurfa Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu 5 belediyesinden biri olduğunu ileri süren Mehmet Altun, “Bu kadar borcu hak edecek ne yaptık? Yer altı metrolar mı yaptık? On binlerce konut yapılıp, kentsel dönüşüm mü başlatıldı? Yeni bir kent mi yaptık? Onlarca, yirmilerce köprülü kavşaklar mı yaptık? Avrupa’daki gibi 8 gidişli 8 gelişli, çok şeritli, 100 metre enindeki yollar mı yaptık? Hayvanat Bahçesi mi yaptık? Sosyal Kültürel bir merkez mi yaptık da bu kadar borçlandık? Evet çiçek, ağaç ekmek, kaldırım yapmak, tabiî ki bunlar olacak. Bu her belediyenin günlük yapması gereken normal görevlerdir. Ama elle tutulur, kayda değer, ortada somut bir proje var mı? Yapılmış bir şey var mı? Urfa Halkı adına ben bunu Fakıbaba’ya soruyorum” dedi.

“YATIRIMLAR BEDAVAYA GELDİ, BELEDİYENİN PARALARI NEREDE?”


Fakıbaba’nın gelecek belediyelere borç bıraktığını savunan Mehmet Atun, “Eski vilayetin yeri yıkıldı. 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle verildi. Yani 25 yıl boyunca gelecek olan bütün belediyeler oradan gelir elde edemeyecek. Eski otogarı ortalama 45 milyona sattık. Karşılığında yeni otogarı ortalama 15 milyona yaptık. Orada 30 milyon kar etmiş olmamız gerekiyor. Ayrıca otobüs firmaları ve işyeri sahiplerinden bağış alındı. Yapılan otogar hemen hemen bedavaya getirildi. ŞUTİM sebze ve şire halinde de benzer durum yaşandı. Burası da neredeyse bedavaya geldi. Oralarda da esnaftan 20 bin, 50 bin, 120 bin, hatta bir milyon lira alınan oldu. ŞUTİM de hemen hemen bedavaya mal oldu. Bu durumda yılda elde edilen 250 milyon lira nereye gidiyor? Fakıbaba’nın bunları açıklamasını istiyorum. Hem bir vatandaş hem de Belediye Meclis Üyesi olarak sormak hakkım. Soruyorum bunca para nereye gitmiş? Ne yapmış Urfa’da?” diyerek Fakıbaba’ya yanıtlaması için soru yöneltti.

“BU KADAR GEZİYORSUN, URFA’YA FAYDASI NE OLDU?”

Mehmet Altun, “Bunca yurtdışına gidiyor. Yurtdışından ve yurtiçinden misafirler geliyor. Temsil ve ağırlamalardan yıllık binlerce lira para ödeniyor. Allah aşkına bu Avrupalarda hiç mi bir şey görmedin? Hiç mi Avrupa’da gördüğün güzel bir şeyi kopyalayıp, Urfa’ya getirip monte edemedin?” diye sordu.

“AK PARTİ FAKIBABA’YA DEĞİL, FAKIBABA ÇALIŞMAYARAK URFA’YA ENGEL OLUYOR”

AK Parti’nin Fakıbaba’yı engellemediğini söyleyen Mehmet Altın, “Tutturmuş “Ak Partili Meclis üyeleri benim elimi kolumu bağlamışlar, beni çalıştırmıyorlar” gibi kamuoyunda dedikodular var. Tam tersine biz meclis üyeleri olarak, sadece Ak Partili Meclis üyeleri değil, kendisinin meclis üyeleri dahil Urfa’nın gelişmesi için çeşitli çeşitli projeler sunuyoruz, önergeler veriyoruz. Aksine kendisi çalışmayarak Urfa’nın gelişmesine engel olduğuna inanıyorum. Ak Parti kesinlikle Fakıbaba’ya engel olmuyor. Ak Partili üyelerin verdiği projeleri, önergeleri kendisi hayata geçirmeyerek Urfa’nın gelişmesine engel oluyor. Sayın Fakıbaba’dan bu konularda kamuoyuna hesap vermesini rica ediyorum” dedi.

Kaynak: sanliurfa.com
Labels: ,