Suruç'ta husumetli iki aile barıştırıldı

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne bağlı Kurutepe Köyü’nde, Ziraat odası delege seçimleri nedeniyle aralarında husumet bulunan iki aile düzenlenen barış yemeğiyle barıştırıldı.

Geçtiğimiz aylarda Suruç’a bağlı Kurutepe köyünde ziraat odası delege seçimleri için bulunan Yıldız köyünden Fırathan ailesiyle Kurutepe köyüne mensup Kılıç ailesi arasında tartışma çıkmıştı. Çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüşünce olayda 5 kişi yaralandı.

İki aile arasında başlayan husumetin daha fazla uzatılmaması için devreye giren Suruç’un kanat önderleri ve ileri gelenleri husumetli aileleri barıştırmak için seferber oldu. Husumetli iki aile arasında yapılan görüşmeler sonunda her iki taraftan da barış için olumlu yanıt alınarak barış töreni düzenlendi.

Çukobirlikte verilen barış yemeğine husumetli ailelerin yanı sıra çok sayıda Suruçlu vatandaş katıldı. Barış yemeğinde konuşan Suruç İlçe Müftüsü Mustafa Altun “Efendimiz (S.A.V) buyuruyor ki; ‘Barış hayırdır. Ne kadar kavgamız olsa, ne kadar birbirimizin kalbini kırarsak da neticede bunun ilacı sulhtur, barıştır, güzelliktir. Zarara zararla karışılık vermek hiç kimseye yarar getirmez.’ ‘Birbirinizin gıybetini yapmayınız, birbirinize haset etmeyiniz, birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allahın kulları kardeş olunuz. Bir birinize merhamet ediniz ki merhamet bulunuz. Merhamet eden merhamet bulur” diyerek barış ve kardeşliğin önemine dikkat çekti.

Daha sonra barış törenine katılan vatandaşlara yemek ikram edildikten sonra barış töreni sona erdi.

Kaynak: kha.com.tr
Labels: ,